Fasola zwyczajna


Ang. common bean, kidney bean; franc. haricot commun; niem. Garten-Bohne; ros. fasol obyknowiennaja.

Fasola jest rośliną jednoroczną, pochodzącą z Ameryki Południowej, a uprawianą powszechnie w wielu krajach.

Surowcem leczniczym jest owocnia fasoli (Phaseoli Pericarpium sine semine), zawierająca w swym składzie kwasy organiczne, alantoinę, sole mineralne, flawonoidy, pochodne guanidyny, witaminy C i E oraz aminokwasy.

Wyciągi z owocni fasoli wykazują działanie moczopędne i to tym silniej, im bardziej jest upośledzona czynność nerek, przez co znajdują zastosowanie w schorzeniach nerek i dróg moczowych, przebiegających ze zmniejszonym wydalaniem moczu. Pomocniczo stosowane również w kamicy moczowej (głównie fosforanowej). Szczególne znaczenie terapeutyczne ma jednak działanie przeciwcukrzycowe fasoli, zwłaszcza w początkowych fazach choroby. Dzięki zawartości pochodnych guanidyny, przetwory z owocni fasoli obniżają stężenie glukozy we krwi.

Powrót
Fasola zwyczajna

Fiołek trójbarwny (bratek)

Nazwy ludowe: macoszki polne, kwiat św. Trójcy, sierotka, wdówka, fiołek potrójny.


Ang. wild pansy, cat’s face; franc. pansée sauvage; niem. wildes Stiefmütterchen ; ros. fiałka trochcwietnaja.

Roślina roczna lub dwuletnia, występująca w strefie klimatu umiarkowanego Europy i Azji. W Polsce dość pospolita na ścierniskach, miedzach, przydrożach, czy w zaroślach lesnych.

Surowcem zielarskim jest ziele fiołka trójbarwnego (Herba Violae tricoloris), zawierające flawonoidy (m.in. rutynę), sole mineralne, karotenoidy, saponiny, śluzy, antocyjany (m.in. wiolaninę), garbniki, cukry oraz kwasy organiczne (salicylowy).

Ziele fiołka trójbarwnego jest środkiem moczopędnym, napotnym oraz ogólnie oczyszczającym i odtruwającym organizm, szczególnie skutecznym w przewlekłych chorobach metabolicznych, np. skazie moczanowej i dermatozach (wypryski, trądzik młodzieńczy, wysypki). Przetwory z bratka uszczelniają ponadto naczynia włosowate (działanie rutyny), działają wykrztuśnie, drażniąc błony śluzowe górnych dróg oddechowych i zwiększając produkcję śluzu (działanie saponin), a także przeczyszczająco (przy większych dawkach).

Fiołek trójbarwny stosowany jest w stanach zapalnych dróg moczowych, w leczeniu miażdżycy, cukrzycy (retinopatia cukrzycowa), schorzeń reumatycznych, w schorzeniach górnych dróg oddechowych, w chorobach skóry na tle metabolicznym, a także jako środek napotny (najlepiej z dodatkiem bzu czarnego) i przeciwgorączkowy.

Powrót
Fiołek trójbarwny (bratek)